Informace pro rodiče vycházejících žáků

Aktualizováno úterý 14. únor 2017 13:13

1. Každý žák 9. ročníku obdržel příručku Atlas školství - informace o studijních a učebních oborech na středních

školách v Moravskoslezském kraji. Bližší informace k přijímacímu řízení na konkrétních školách lze zjistit na

webových stránkách příslušných středních škol. Pro zájemce o studium v jiném kraji je u třídních učitelů 9.

ročníků možnost zapůjčení CD- přehled všech středních škol v republice.

Číst dál: Informace pro rodiče vycházejících žáků

Náplň práce výchovného poradce

Aktualizováno čtvrtek 23. únor 2017 9:52

Výchovný poradce

Mgr. Martina Pospiechová – výchovný poradce pro 1. a 2. stupeň

Kontakt

úterý 8:45– 9:30 hod, pátek 8:45 – 9:30 hod

Po vzájemné dohodě je možný i jiný termín, který vám bude lépe vyhovovat. Konzultaci je nutné předem domluvit osobně, telefonicky nebo e-mailem.

Náplň práce výchovného poradce

(zpracováno podle vyhlášky MŠMT 72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských zařízeních, novelizace vyhláškou 116/2011 Sb.)

Poradenská činnost

1. Kariérové poradenství a poradenská pomoc při rozhodování o další vzdělávací a profesní cestě žáků:
  • koordinace mezi hlavními oblastmi kariérového poradenství – kariérovým vzděláváním a diagnosticko – poradenskými činnostmi zaměřenými k volbě vzdělávací cesty žáka,
  • základní skupinová šetření k volbě povolání, administrace, zpracování a interpretace zájmových dotazníků v rámci vlastní odborné kompetence a analýzy preferencí v oblasti volby povolání žáků,
  • individuální šetření k volbě povolání a individuální poradenství v této oblasti (ve spolupráci s třídním učiteli),
  • poradenství zákonným zástupcům s ohledem na očekávání a předpoklady žáků (ve spolupráci s třídními učiteli),
  • spolupráce se školskými poradenskými zařízeními (pedagogicko- psychologické poradny, speciálně pedagogická centra) a středisky výchovné péče při zajištóvání poradenských služeb přesahujících kompetence školy,
  1. Vyhledávání a orientační šetření žáků, jejichž vývoj a vzdělávání vyžaduje zvláštní pozornost a příprava návrhů na další péči o tyto žáky.
  2. Zajišťování nebo zprostředkování diagnostiky speciálních vzdělávacích potřeb (vstupní a průběžné) a intervenčních činností pro žáky se speciálními vzdělávacími

potřebami.

1. Příprava podmínek pro integraci žáků se zdravotním postižením ve škole, koordinace poskytování poradenských služeb těmto žákům školou a školskými poradenskými zařízeními a koordinace vzdělávacích opatření u těchto žáků.
  2. Poskytování služeb kariérového poradenství žákům – cizincům se zřetelem k jejich speciálním vzdělávacím potřebám.

Metodická a informační činnost

1. Zprostředkování nových metod pedagogické diagnostiky a intervence.
  2. Metodická pomoc pedagogickým pracovníkům školy v otázkách kariérového rozhodování žáků, integrace, individuálních vzdělávacích plánů, práce s nadanými žáky.
  3. Předávání odborných informací z oblasti kariérového poradenství a péče o žáky se speciálními vzdělávacími potřebami pedagogickým pracovníkům školy.
  4. Poskytování informací o činnosti poradenských pracovníků školy, o specializovaných školských a dalších poradenských zařízeních v regionu, o jejich zaměření, kompetencích a o možnostech využívání jejich služeb žákům a jejich zákonným zástupcům .
  5. Shromažďování odborných zpráv a informací o žácích v poradenské péči dalších poradenských zařízení a jejich zajištění v souladu s předpisy o ochraně osobních údajů.
  6. Vedení písemných záznamů umožňujících doložit rozsah a obsah činnosti výchovného poradce, navržená a realizovaná opatření.

Kontakt na PPP

Pedagogicko – psychologická poradna, příspěvková organizace, Kpt.Vajdy 1a,